فرماندار اندیکا در جلسه مدیریت بحران اظهار داشت ؛ادارات منابع طبیعی و محیط زیست باید پیشگام و میدان دار مقابله با آتش سوزیها و کلیه ادارات نیز نهایت همکاری را با اعضاء ستاد به عمل آورند.

نشست مدیریت بحران شهرستان اندیکا به منظور پیشگیری از آتش سوزی های مراتع برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اندیکا نشستی به منظور شناسایی نقاط قوت و ضعف فعالیت اعضای ستاد مدیریت بحران در راستای پیشگیری و مهار کردن آتش سوزی عرصه های ملی شهرستان اندیکا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مدیران ادارات منابع طبیعی، محیط زیست و جهاد کشاورزی به گزارشی از روند انجام اطفاء حریق در آتش سوزیهای کرچل و مندابه و همچنین به کمبودهای شهرستان در هنگام وقوع اطفاء حریق در سطح جنگلها و مراتع شهرستان ، لوازم و تجهیزات موردنیاز و لزوم همکاری ادارات اعضای ستاد بحران شهرستان پرداختند.سپس در ادامه جلسه دکتر حیدر کاظمی فرماندار اندیکا  بیان داشت ؛ ادارات منابع طبیعی و محیط زیست باید میدان دار و پیشگام جهت مقابله با هر گونه آتش سوزی در شهرستان باشند ،زیرا که منابع طبیعی هر جامعه، ثروت آن جامعه است از این رو جنگل و مرتع به عنوان یکی از منابع ثروت ملی در کشور ما از اهمیت خاصی برخوردار است.

دکتر کاظمی با اشاره به میزان جنگل ،مراتع و مناطق جنگلی تحت پوشش محیط زیست و…افزود: با وجود این آمار خوب ، شهرستان اندیکا از ظرفیت بسیار بالایی از سطح جنگلها و مراتع برخوردار است که در جهت حفظ آن باید کوشا باشیم.

کاظمی تصریح کرد؛باتوجه به اینکه آتش سوزی‌ها در مراتع و جنگل های شهرستان باعث خسارت جبران ناپذیر ونابودی بسیاری از گونه های جانوری وگیاهی خواهد بود ، افزود: تمهیدات لازم برای پیشگیری از آتش سوزی اراضی ملی بایستی با همکاری ادارات عضو ستاد ،مشارکت محلی و مردم دوست دار طبیعت اندیشیده شود و اطفاء حریق در عرصه های ملی شهرستان از وظایف همه ادارات، ارگانها، انجمن ها ، شوراها و دهیاران می باشد. ادارات منابع طبیعی و محیط زیست ملزم به ارائه اموزشهای تخصصی به تیم های اطفاء حریق ادارات ،مردمی و هم چنین استفاده از ظرفیت انجمن های مردم نهاد می باشند.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری ۷ منطقه از عرصه های ملی و کشاورزی شهرستان طعمه حریق شد که با همکاری آحاد مردم و نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست آتش مهار شده است افزود: ادارات ودستگاههای عضو بایستی تلاش لازم برای تهیه و تجهیز نیروهای خود بکار گرفته تا در مواقع لزوم از آن به خوبی استفاده شود.

رئیس ستاد بحران شهرستان در خصوص تجهیز دهیاری ها نیز گفت : بخشی از دهیاران و شوراهای اسلامی  روستاها که در مناطق با ریسک بالای آتش سوزی هستند باید با کپسول آتش نشانی و امکانات لازم تجهیز شوند زیرا اولین کسانی هستند که جهت اطفای حریق میتوانند اقدام کنند و از ایجاد خسارات بیشتر و در کنترل آتش سوزی موثرباشند.

نماینده عالی دولت در پایان خاطر نشان کرد : با اشاره به اینکه احتمال عمدی بودن این آتش سوزی ها وجود دارد، افزود:انتظار میرود این عوامل گزارش داده شود تا عامل این امر به اشد مجازات برسد.

99